Brockway Old Fashioned Fourth of July

Winners

2024 dates, times and information coming soon.
Listed below is the 2023 information.

2023 Event Winners

Check back later to see our list of extraordinary winners for this year’s Independence Day Celebration.

Running Race Results

423 participants lined up to race at Brockway’s 4th of July Firecracker 10k/5k/1mile race

marathon fourth of july

Firecracker 10k Overall Male Winners

1st Harley Thompson age 30 of St. Marys, PA
2nd Joe Wolfe age 20 of St. Marys, PA
3rd Eli Schreiber age 17 of Johnsonburg, PA

Firecracker 5k Overall Male Winners

1st Ethan Brentham age 22 of Brookville, PA
2nd Braydon Mosier age 16 of Weedville, PA
3rd Jack Gill age 17 of Brookville, PA

Firecracker 10k Overall Female Winners

1st Morgan Roemer age 17 of DuBois, PA
2nd Olivia Roberts age 20 of Punxsutawney, PA
3rd Grace Neubert age 17 of St. Marys, PA

Firecracker 5k Overall Female Winners

1st Emma Fiscus age 20 of Brookville, PA

2nd Lily Wymer age 15 of Kane, PA
3rd Emily Boniface age 18 of Crofton, MD

Tour de BROCKWAY Race Winners

TDB OVERALL CHAMPION, Curtis Smith of Treasure Lake, Dubois, PA.

Lisa Weiss, the TDB WOMEN’s OVERALL CHAMPION

Kaimanns Kid's Bike Winners

  • Mattis Mazzocchi – Small Boy’s Bike
  • Ellie Mabie – Small Girl’s Bike
  • Bryce Brzozowski – Big Boy’s Bike
  • Eva Graff – Big Girl’s Bike

Kaimanns Charity Raffle Winners

  • 1st Prize $5000 Check – Tim Rogos of Brockway, PA
  • 2nd Prize $500 Check – George Puhala of Brockway, PA
  • 3rd Prize $250 Check – Carol Miller of Brockport, PA
  • 4th Prize $100 Check – Randy Shaffer of Punxsutawney, PA
  • 5th Prize $50 Check – Miesha DeArmitt of Anywhere, PA

Duck Race Winners

  • 1st – Deb Bedeaux
  • 2nd – Devon Park
  • 3rd  – Paula Deemer
  • 4th – Robin Butlers
  • 5th – Mike Hickman
  • 6th – James Burkholder
  • 7th – Morgan Monks
  • 8th – Chanice Britten
  • 9th  – Layken McMeekin
  • 10th – Marissa Locco
  • 11th – Keri Pisarcik
  • 12th – Heather Fanci
  • Last Duck In – Zoe Puhala

Fishing Contest Winners

6 & Under - Catfish:

  • Sawyer Calhoun – 3rd
  • Krew Liddle – 2nd
  • Claire Lindemuth – 1st

6 & Under - Non Catfish:

  • Jossalyn Siple – 3rd
  • Henrik Dean – 2nd
  • Everett Ross – 1st

7 - 11 - Catfish:

  • Addison Maxim – 3rd
  • Owen Maxim – 2nd
  • Aspen Morris – 1st

7 - 11 - Non Catfish:

  • Kennedy Myers – 3rd
  • Autumn Keal – 2nd
  • Liam Patton – 1st

12 & Over - Catfish:

  • Elainia Herbron – 3rd
  • Sierra Sell – 2nd
  • Travis Galentine – 1st

12 & Over - Non Catfish:

  • Madison Inzana – 3rd
  • Ally Wilson – 2nd
  • Kaleb Kear – 1st

Albino Catfish

  • Ally Wilson